Aktuellt hos EBP

Ny lagerhall skapar bättre förutsättningar i produktionen
Vi fortsätter att utveckla oss och vår anläggning i Olofström. Under året har vi färdigställt ett nytt lagertält om cirka 3 600 m², som snart är i drift och en del av vår dagliga verksamhet. Investeringen uppgår till cirka 8,5 miljoner kronor, med tillhörande kompletteringar inom bland annat byggnation, säkerhet och brandskydd.
Skapar bättre flöde och kontroll
Den nya lagerhallen är en viktig pusselbit i hur vi arbetar med vår produktion och logistik.
Här lagrar vi:
- verktyg
- maskindelar
- utrustning kopplad till vår produktion
Genom att samla detta på en dedikerad yta skapar vi bättre struktur, ökad tillgänglighet och ett mer effektivt flöde i verksamheten.
En investering i helheten
För oss handlar investeringar inte bara om kapacitet – utan om att skapa rätt förutsättningar för att arbeta smartare och mer långsiktigt.
Den nya lagerlösningen bidrar till:
- bättre ordning och reda i produktionen
- kortare ledtider internt
- ökad flexibilitet i vår leveransförmåga
Det är också en del i vår fortsatta utveckling av anläggningen, där vi steg för steg stärker vår position som en stabil och långsiktig partner inom tunnplåtsbearbetning. Som vi beskriver i vår hållbarhetsrapport är en effektiv och väl fungerande verksamhet en förutsättning för att kunna fortsätta utvecklas – både operativt och långsiktigt. Läs vår senaste Hållbarhetsrapport här!
Blir du nyfiken på hur vi kan stötta din produktion – från verktyg till färdig detalj?
Hör gärna av dig – vi berättar mer, salj@ebp.se




